سرورپارس

سرور چیست؟

سرورپارس به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های ارائه دهنده خدمات میزبانی وب در ایران است. سرور اختصاصی، سرور مجازی و سرور اختصاصی مجازی در لوکیشن های ایران و خارج و انواع هاست، از مهم ترین سرویس های ارائه شده این شرکت است. اما سرور server چیست؟ قطعا با مفهوم سرور و کاربرد آن آشنایی دارید. اما بد نیست تا کمی دانش تخصصی خود را در این خصوص افزایش دهید. برای درک مفهوم بهتر با مثالی از عملکرد کامپیوتر شروع می کنیم.

یک کامپیوتر مجموعه ای قطعات مختلف است که در کنار هم یک وظیفه واحد دارند. یعنی پردازش اطلاعات. وقتی از طرق مختلف داده ای را به کامپیوتر وارد می کنید، این داده در حافظه موقت ذخیره شده و توسط پردازنده پردازش می شود. برخی از این اطلاعات نیز در حافظه اصلی ذخیره می شوند. اما زمانی که کامپیوتر را خاموش می کنید، تمامی عملیات پردازش اطلاعات متوقف شده و تمامی اطلاعات موجود در حافظه موقت نیز حذف می شود.

اما وقتی صحبت از میزبانی وب در میان باشد، موضوع تمامی 24 ساعت هفته، بدون وقفه، بدون قطعی و بدون خاموشی است. بنابراین به یک کامپیوتر قوی و همیشه روشن نیاز است. این ابرکامپیوترها همان سرورها هستند که به صورت دائم روشن بوده و به ذخیره سازی اطلاعات و پایش و پردازش آن ها می پردازند. وقتی صحبت از سرور در میان است، منظور دسترسی به تمامی کامپیوترهایی است که از طریق اینترنت به هم متصل هستند.

وقتی شما در هر زمانی هر عبارتی را در اینترنت جستجو می کنید، در واقع یک درخواست ارسال می کنید. این سرورها هستند که در کوتاه ترین زمان ممکن به درخواست شما پاسخ می دهند. سرورها دارای منابع رم، CPU، فضای ذخیره سازی و غیره بوده و در دیتاسنترهای مختلفی نظیر دیتاسنترهای ایران یا خارج میزبانی می شوند. اما با توجه به ویزگی ها و کاربردهایی که هر سرور دارد، در انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند.

همچنین لازم است اشاره کنیم که همانطور که هر کامپیوتر باید یک سیستم عامل داشته باشد، سرورها نیز دارای یک سیستم عامل هستند. سیستم عامل سرور می تواند لینوکس، مجازی‌ ساز و ویندوز سرور باشد.

انواع

سرور اشتراکی

همانطور که از نام این سرویس مشخص است، این سرور به صورت اشتراکی در اختیار کاربران مختلف قرار می گیرد. به عبارت دیگر منابع این سرویس نظیر رم، فضای ذخیره سازی، CPU و غیره، به تعداد مشخصی تقسیم بندی شده و در اختیار کاربران قرار می گیرد. کاربری سرور اشتراکی می تواند از میزبانی وب تا میل دامین متغیر باشد.

سرور اختصاصی

وب سایت های بزرگ و پربازدید و یا وب سایت سازمان ها و ارگان های دولتی عموما به منابع بیش از منابع سرور یا هاست اشتراکی نیاز دارند. این دسته از وب سایت ها بایستی به صورت اختصاصی میزبانی شوند. به عبارت دیگر این وب سایت ها پردازنده، RAM، فضای دخیره‌ سازی اطلاعات، جایگاه قرارگیری در رک و پهنای باند کاملا اختصاصی داشته و یک سرور را به صورت کامل با تمامی منابع در اختیار دارند. سرورهای اختصاصی در دیتاسنترهای مختلف میزبانی می شوند. به همین دلیل در دو دسته سرور مجازی ایران و سرور مجازی خارج قابل ارائه می باشند.

سرور مجازی یا VPS

سرور مجازی یا Virtual Private Server یا VPS یکی دیگر از سرویس هایی است که برای وب سایت های پربازدید مناسب است. در این سرور نسبت به هاست های معمولی رم، پردازنده و فضای ذخیره سازی بیشتر است. این سرورها توسط مجازی ساز Xen در دیتا­سنترهای ایران پیکربندی شده و منابعی از جمله رم و فضای ذخیره سازی به صورت اختصاصی به تمامی کاربران اختصاص پیدا می ­کند.

اگر یک وب سایت با بازدید بالا داشته و یا منابع هاست معمولی برای شما کافی نیست، سرور مجازی VPS برای شما مناسب است. سرور مجازی در دیتاسنترهای مختلفی میزبانی می شود. اگر سایت شما در داخل ایران بازدید دارد، استفاده از سرور مجازی ایران برای شما مناسب تر است. اما از دیگر سرویس ها می توان به سرور مجازی هلند، سرور مجازی کانادا و سرور مجازی انگلستان اشاره کرد.

سرور اختصاصی مجازی

سرور اختصاصی مجازی VDS یا از عبارت Virtual Dedicated Server گرفته شده است. این سرور توسط نرم افزار مجازی سازی ساخته شده است. به این منظور که یک سرور فیزیکی را به تعدادی سرور مجرد تقسیم می نماید تا بتوان به صورت اختصاصی از هر یکی از آن ها استفاده نمود. میزان منابع اختصاص یافته در این سرویس بسیار بیشتر و بهتر از سرویس VPS است. همچنین از دیگر ویژگی های سرور اختصاصی مجازی باید به قیمت مناسب آن اشاره کرد.